Хмелівський ЗДО ”Струмочок”, с.Хмельове
Кіровоградська область, Новоукраїнський район

Інструкції з пожежної безпеки

 

ІНСТРУКЦІЯ

З ПОЖЕЖНОЇ БЕЗПЕКИ № ___

"Про заходи пожежної безпеки в

 закладі дошкільної освіти «Струмочок»

 

1.        Загальні вимоги

 

1.1.  Ця Інструкція встановлює вимоги та правила з пожежної безпеки для всіх працівників дошкільного навчального закладу «Сонечко» Мартинівської С/р. Інструкція розроблена відповідно до:

1.1.1.                    Закону України "Про пожежну безпеку";

1.1.2.                     пункту 33 частини другої статті 17 Кодексу цивільного захисту України;

1.1.3.                    Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України 30.12.2014  № 1417, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України   05 березня 2015 р. за № 252/26697

1.1.4.                    Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 09.01.98 №4. зареєстрованих в МЮ України 10.02.98 за № 93/2533.

1.2.  Будівля дошкільного навчального закладу перед початком навчального року має бути прийнята відповідною комісією, до складу якої входять також представники Державного пожежного нагляду.

1.3.  Керівник, вихователі, спеціалісти, технічний персонал та інші працівники дошкільного навчального закладу зобов'язані знати і виконувати правила пожежної безпеки, а в разі виникнення пожежі - вживати всіх залежних від них заходів до евакуації людей і гасіння пожежі.

1.4.  За пожежну безпеку дошкільного навчального закладу відповідає заступник завідувача господарства, який залежно від характеру порушень і наслідків несе адміністративну, кримінальну чи іншу відповідальність згідно з чинним законодавством.

1.5.  Навчання та перевірка знань із питань пожежної безпеки педагогічних працівників, спеціалістів, технічного персоналу проводиться один раз на три роки одночасно з перевіркою знань із питань безпеки життєдіяльності.

1.6.  Всі, хто поступає на роботу, повинні пройти ввідний інструктаж із питань пожежної безпеки.

1.7.  Інструктажі з пожежної безпеки проводяться 1 раз на 6 місяців. Допуск працівника до самостійної роботи дається після проведення інструктажу та перевірки знань цієї Інструкції.

1.8.  Виконання вимог цієї Інструкції є обов'язковим для всіх працівників дошкільного навчального закладу.

1.9.  За невиконання вимог цієї Інструкції винні відповідають у дисциплінарному порядку.

 

2.        Правила пожежної безпеки

 

2.1.  УТРИМАННЯ ТЕРИТОРІЇ

2.1.1.                    Територію дошкільного навчального закладу слід постійно утримувати в чистоті. Відходи горючих матеріалів, опале листя і суху траву слід регулярно прибирати і вивозити з території в місця, погоджені відповідними органами державного нагляду.

2.1.2.                    Дороги, проїзди та під'їзди до будівель, а також доступи до пожежного інвентарю та обладнання мають бути завжди вільними.

2.1.3.                    На території дошкільного навчального закладу не дозволяється розкладання вогнищ, спалювання сміття.

2.1.4.                    Забороняється куріння в приміщеннях та на території  дошкільного навчального закладу.

 

2.2.  УТРИМАННЯ БУДІВЛІ, ПРИМІЩЕНЬ ТА СПОРУД

2.2.1.                    Будівля, приміщення та споруди дошкільного навчального закладу мають постійно утримуватися в чистоті.

2.2.2.                    Будівля, приміщення дошкільного навчального закладу мають бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння.

2.2.3.                    У кожному приміщенні має бути табличка, на якій указано прізвище відповідального за пожежну безпеку, номер телефону найближчої пожежної частини, а також розміщена інструкція з пожежної безпеки.

2.2.4.                    Протипожежні системи, установки, устаткування приміщень, будівлі та споруд мають постійно утримуватися у справному робочому стані.

2.2.5.                    У будівлі дошкільного навчального закладу групи дітей молодшого віку слід розміщувати на нижніх поверхах.

2.2.6.                    Наповнюваність приміщень має відповідати встановленим нормам.

2.2.7.                    Розміщення меблів й обладнання в групі, спальні,  та інших приміщеннях не повинно перешкоджати евакуації людей і вільному доступу до засобів пожежогасіння.

2.2.8.                    У коридорах, вестибюлях, на сходових клітках і дверях евакуаційних виходів слід мати наказові та вказівні знаки безпеки.

2.2.9.                    Евакуаційні проходи, виходи, коридори, тамбури і сходи не повинні заставлятися будь-якими предметами й обладнанням.

2.2.10.                Двері мають бути обладнані пристроями для само закривання, постійно бути у справному стані.

2.2.11.                У період перебування учасників навчально-виховного процесу в будівлі допускається двері евакуаційних виходів зачиняти лише зсередини за допомогою засувів, крючків тощо, які легко (без ключів) відмикаються.

2.2.12.                У приміщеннях, пов'язаних із перебуванням дітей, килими, паласи, килимові доріжки тощо мають бути щільно прикріплені до підлоги.

2.2.13.                Засобом оповіщення працівників про пожежу вважати дзвінок на вхідних дверях. Для оповіщення про пожежу використовувати довгий, протягом 1 хвилини, дзвінок.

2.2.14.                Не дозволяється влаштовувати на сходових клітках складські та іншого призначення приміщення.

2.2.15.                У підвальних і цокольних поверхах не дозволяється:

2.2.15.1.          розміщення вибухопожежонебезпечних виробництв;

2.2.15.2.          зберігання та застосування легкозаймистих горючих рідин, газів та легкозаймистих матеріалів.

2.2.16.                У горищних приміщеннях не дозволяється:

2.2.16.1.          сушити білизну;

2.2.16.2.          влаштовувати склади, архіви, голубники, майстерні тощо;

2.2.16.3.          застосовувати для утеплення перекриттів торф, стружку, тирсу та інші горючі матеріали;

2.2.16.4.          прикріплювати до димоходів радіо і телевізійні антени.

2.2.17.                Двері, люки горищних і технічних приміщень (вентиляційних, бойлерних, складів, комор, електрощитових тощо) мають бути постійно зачинені. На дверях слід указувати  місце зберігання ключів, доступне для отримання їх у будь-який час доби. На дверях, люках горищних і технічних приміщень мають бути написи, що визначають призначення приміщення.

2.2.18.                Зовнішні пожежні сходи, сходи-драбини і загорожі на дах будівлі мають утримуватися у справному стані. Допускається нижню частину зовнішніх вертикальних пожежних сходів закривати щитами, які легко знімаються, на висоту не більше як 2,5 м від рівня землі.

2.2.19.                Зберігати легкозаймисті матеріали у будівлях, в яких перебувають діти, а також у підвальних  і цокольних приміщеннях не дозволяється.

2.2.20.                Приямки вікон підвальних і цокольних приміщень слід утримувати в чистоті. Не допускається встановлювати на приямках незнімні металеві грати, захаращувати приямки і закладати цеглою віконні отвори.

2.2.21.                У будівлі дошкільного навчального закладу не допускається:

2.2.21.1.          здійснювати перепланування приміщень із порушенням будівельних норм і правил;

2.2.21.2.          використовувати горючі  матеріали для обробки  стін і стель шляхів евакуації;

2.2.21.3.          установлювати грати, жалюзі та подібні їм незнімні сонцезахисні, декоративні та архітектурні пристрої на вікнах приміщень, де перебувають учасники навчально-виховного процесу; сходових клітках, у коридорах, холах та вестибюлях;

2.2.21.4.          знімати дверні полотна в отворах, що з’єднують коридори зі сходовими клітками;

2.2.21.5.          забивати двері евакуаційних виходів;       

2.2.21.6.          застосовувати з метою опалення нестандартні нагрівальні пристрої;

2.2.21.7.          використовувати електроплитки, кип’ятильники, електрочайники для приготування їжі за винятком спеціально обладнаних приміщень;

2.2.21.8.          захаращувати шляхи евакуації;

2.2.21.9.          установлювати дзеркала та влаштовувати фальшиві двері на шляхах евакуації;

2.2.21.10.      улаштовувати на шляхах евакуації пороги, виступи, розсувні двері та інші пристрої, що перешкоджають евакуації людей;

2.2.21.11.      здійснювати вогневі, електро-газозварювальні та інші види пожежонебезпечних робіт у  будівлі  за  наявності в приміщеннях людей;

2.2.21.12.      обгортати електричні лампи папером, матерією та іншими горючими матеріалами;

2.2.21.13.      застосовувати для освітлення свічки, гасові лампи і ліхтарі;

2.2.21.14.      прибирати приміщення, очищувати деталі й обладнання за допомогою легкозаймистих і горючих рідин;

2.2.21.15.      відігрівати труби системи опалення, водопостачання, каналізації із застосуванням відкритого вогню (для цього використовують гарячу воду чи нагрітий пісок);

2.2.21.16.      залишати без нагляду ввімкнені в мережу оргтехніку, радіоприймачі, магнітофони, телевізори та інші електроприлади,

2.2.22.                Одяг і взуття слід сушити в приміщеннях, виділених спеціально для цієї мети, з обігрівом радіаторами водяного опалення.

2.2.23.                Вогневі та зварювальні роботи можуть виконуватися тільки з письмового дозволу завідувача дошкільного навчального закладу. Ці роботи мають проводитися згідно з вимогами правил пожежної безпеки.

2.2.24.                Користування прасками в дошкільному навчальному закладі дозволяється лише в спеціально відведеному приміщенні під наглядом працівника закладу, прасування виконується лише прасками зі справними терморегуляторами та світловими індикаторами ввімкнення. Праски повинні встановлюватися на підставках з вогнетривких матеріалів.

2.2.25.                Після оброблення антипіреном дерев’яних конструкцій, тканин та інших горючих матеріалів складають акт про виконання робіт.

2.2.26.                Після закінчення роботи вихователі, спеціалісти, технічний персонал дошкільного навчального закладу повинні оглянути приміщення, усунути виявлені недоліки і зачинити приміщення, знеструмивши електромережу.

 

2.3.  ЕЛЕКТРОУСТАНОВКИ

2.3.1.                    Електричні мережі та електрообладнання, що використовуються в дошкільному навчальному закладі, та їхня експлуатація мають відповідати вимогам чинних Правил влаштування електроустановок та ДНАОП 0.00-1.21-98.

2.3.2.                    Завідувач дошкільного навчального закладу зобов'язаний забезпечити обслуговування та технічну експлуатацію електрообладнання й електромережі; своєчасне проведення профілактичних оглядів, планово-попереджувальних ремонтів та експлуатацію електрообладнання, апаратури й електромережі відповідно до вимог документів, зазначених у п. 2.3.1, та своєчасно усувати виявлені недоліки.

2.3.3.                    Усі роботи мають проводитися на справному електрообладнанні.

2.3.4.                    З'єднання, окінцювання та відгалуження жил проводів і кабелів з метою запобігання небезпечним у пожежному відношенні перехідним опорам мають бути виконані за допомогою опресування, паяння або спеціальних затискачів (гвинтових, болтових тощо).

2.3.5.                    Шафи, в яких установлені електрощити, мають бути постійно зачинені на замок.

2.3.6.                    Доступ до електрощитів має бути завжди вільним.

2.3.7.                    Під час експлуатації електроустановок не дозволяється:

2.3.7.1.              використовувати кабелі і проводи з пошкодженою ізоляцією або такою ізоляцією, що втратила захисні властивості;

2.3.7.2.              залишати під напругою електричні проводи і кабелі з не ізольованими кінцями;

2.3.7.3.              переносити ввімкнені прилади та ремонтувати обладнання , яке перебуває під напругою;

2.3.7.4.              залишати без догляду ввімкнені в електромережу нагрівальні прилади, телевізори, комп'ютери тощо;

2.3.7.5.              застосовувати саморобні подовжувачі, які не відповідають вимогам ПУЕ щодо переносних електропроводок;

2.3.7.6.              використовувати побутові електронагрівальні прилади (праски, чайники, кип'ятильники тощо) без негорючих підставок та в приміщеннях, де їхнє застосування не передбачено технологічним процесом;

2.3.7.7.              використовувати нестандартні подовжувачі;

2.3.7.8.              залишати без нагляду електрообладнання;

2.3.7.9.              знімати скляні ковпаки зі світильників закритого виконання;

2.3.7.10.          використовувати електроапаратуру та електроприлади в умовах, що не передбачені заводом-виготовлювачем.

2.3.8.                    У всіх приміщеннях (незалежно від їхнього призначення), які після закінчення робіт замикаються і не контролюються, всі електроустановки (крім холодильників) мають виключатися.

2.3.9.                    Усе електрообладнання підлягає заземленню відповідно до вимог ПУЕ.

2.3.10.                Заміри опору ізоляції проводяться 1 раз на рік спеціальним підприємством, яке має на це право. Наслідки перевірки мають оформлюватися Актом.

2.3.11.                У разі неможливості технічного обслуговування електроустановок силами персоналу дошкільного навчального закладу, засновник - управління освіти (завідувач) - повинен укласти договір на планове технічне обслуговування зі спеціальною організацією.

 

2.4.  ПЕРВИННІ ЗАСОБИ ПОЖЕЖОГАСІННЯ

2.4.1.                    Будівля дошкільного навчального закладу має бути забезпечена первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежним інвентарем (пожежними щитами та стендами, відрами, ящиком із піском тощо), пожежним знаряддям (пожежним ломом, багром, сокирою тощо), засобами зв'язку.

2.4.2.                    Місця розміщення первинних засобів пожежогасіння мають зазначатися в планах евакуації.

2.4.3.                    Вогнегасники мають встановлюватися таким чином, щоб можна було визначити тип вогнегасника, прочитати на його корпусі інструкцію з користування, а також зручно було його зняти.

2.4.4.                    Вогнегасники мають розміщуватися в легкодоступних місцях, які унеможливлюють їхнє пошкодження, попадання прямих сонячних променів, безпосередню дію опалювальних та нагрівальних приладів.

2.4.5.                    На період перезарядки і технічного обслуговування вогнегасників, пов'язаного з їхнім ремонтом, на заміну мають бути встановлені вогнегасники з резервного фонду.

2.4.6.                    Повсякденний контроль за зберіганням, вмістом і постійною готовністю до дії первинних засобів пожежогасіння здійснюється завідуючим господарством дошкільного навчального закладу.

2.4.7.                    Використання первинних засобів пожежогасіння для господарських та інших потреб, не пов'язаних із гасінням пожеж, не дозволяється.

 

2.5.  ПРОВЕДЕННЯ КУЛЬТУРНО-МАСОВИХ ЗАХОДІВ

2.5.1.                    Перед початком проведення культурно-масових заходів відповідальний за пожежну безпеку в дошкільному навчальному закладі повинен перевірити всі приміщення, шляхи евакуації та виходи відповідно до вимог пожежної безпеки, а також переконатися в наявності, справності засобів, пожежогасіння, зв'язку, всі виявлені недоліки мають бути ліквідовані до початку культурно-масових заходів.

2.5.2.                    На час проведення культурно-масових заходів наказом має бути встановлено чергування працівників по дошкільному навчальному закладу.

2.5.3.                    Під час проведення культурно-масових заходів з вихованцями повинні знаходитися вихователі, проінструктовані про заходи пожежної безпеки та евакуації вихованців на випадок пожежі, а також вихователі, зобов'язані чітко здійснювати вимоги пожежної безпеки при проведенні культурно-масових заходів.

2.5.4.                    Поверхи та приміщення, де проводяться культурно-масові заходи повинні мати два евакуаційних виходи.

2.5.5.                    Евакуаційні виходи повинні мати відповідні позначки "ВИХІД".

2.5.6.                    У приміщеннях, де проводяться культурно-масові заходи, забороняється:

2.5.6.1.              встановлювати ґрати на вікнах;

2.5.6.2.              використовувати швидко горючі матеріали, які не оброблені вогнезахищеними матеріалами;

2.5.6.3.              зберігати горючі речовини;

2.5.6.4.              застосовувати відкрите полум'я (свічки, феєрверки, бенгальські вогні), використовувати хлопавки, інші засоби, що можуть викликати загорання;

2.5.6.5.              встановлювати стільці, крісла та інші конструкції з пластмаси та легкозаймистих матеріалів;

2.5.6.6.              встановлювати на дверях евакуаційних виходів замки.

2.5.7.                    Підлога в приміщенні має бути рівною, без порогу, сходів, вибоїн.

2.5.8.                    При проведенні новорічного свята ялинка має бути встановлена на стійкій основі, щоб не ускладнювався вихід із приміщення. Гілки ялинки мають знаходитися на відстані 1 м від стін та стелі.

2.5.9.                    Оформлення ілюмінації ялинки та музичної зали проводить електрик із відповідним допуском до цих видів робіт. Електропроводка гірлянд має бути гнучкою; з мідними жилами, справною ізоляцією.

2.5.10.                При несправності ялинкового освітлення ілюмінація має бути негайно вимкнена, а потім усунена.

 

3.        Порядок дій у разі виникнення пожежі

3.1.  У разі виникнення пожежі дії працівників дошкільного навчального закладу, залучених до гасіння пожежі, мають бути спрямовані на створення безпеки людей, і в першу чергу дітей, їхню евакуацію та рятування.

3.2.  У разі виявлення пожежі працівник зобов'язаний:

3.1.1                      Негайно сповістити про це пожежну охорону по телефону 101, при цьому необхідно назвати адресу; зазначити кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також свою посаду та прізвище.

3.2.2.                    Задіяти систему сповіщення людей про пожежу.

3.2.3   Розпочати евакуацію людей з будівлі до безпечного місця згідно з планом евакуації та залучити до цього інших осіб.

3.2.4.   Повідомити про пожежу керівника закладу або працівника, який його заміщує.

3.2.5   Організувати зустріч пожежних підрозділів, вжити заходів для гасіння пожежі наявними в закладі засобами пожежогасіння.

 

3.2    Завідувач дошкільного навчального закладу зобов'язаний:

3.3.1. Перевірити, чи викликана пожежна охорона (повторити повідомлення), і довести до відома вище керівництво.

3.3.2. Відчинити всі двері запасних виходів. Керувати евакуацією людей та гасунням пожежі до прибуття пожежних підрозділів. У випадку загрози життю людей необхідно негайно організувати інший порятунок (евакуацію), використовуючи для цього наявні сили і засоби.

3.3.3 Організувати перевірку наявності всіх учасників навчально-виховного процесу, евакуйованих з будівлі за списками та журналами обліку.

3.3.4 Виділити для зустрічі пожежних підрозділів особу, яка добре знає розміщення під’їзних шляхів та може допомогти у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі і зазначити місце розташування найближчих джерел води.

3.3.5 Вилучити з небезпечної зони всіх працівників та інших осіб, не зайнятих евакуацією людей та ліквідацією пожежі.

3.3.6. Викликати медичну та інші аварійно-рятувальні служби при необхідності.

3.3.7 Припинити всі роботи не пов’язані  з  ліквідацією пожежі.

3.3.8 Організувати відключення електр- і газопостачання, зупинку систем вентиляції (за винятком систем протипожежного захисту) і виконати інші заходи, що запобігають поширенню пожежі.

3.3.9 Організувати евакуацію  матеріальних цінностей із небезпечної зони, визначити місця їх складування і забезпечити, за потреби, їх охорону.

3.3.10. Убезпечити людей, які приймають участь в евакуації та гасінні пожежі від можливих обвалів конструкцій, дії токсичних продуктів горіння і підвищеної температури, ураження електрострумом тощо.

3.3.11.                Інформувати керівника пожежного підрозділу про наявність людей в будівлі.

 

4          З прибуттям на пожежу пожежно-рятувальних підрозділів повинен бути забезпечений безперешкодний доступ їх на територію об’єкта, за винятком випадків, коли чинним законодавством встановлений особливий порядок допуску.

5           Після прибуття пожежно-рятувальних підрозділів адміністрація та інженерно-технічний персонал підприємства, будинку чи споруди зобов’язані брати участь у консультуванні керівника гасіння пожежі з приводу конструктивних і технологічних особливостей об’єкта, де виникла пожежа, прилеглих будівель та пристроїв, організувати залучення сил та засобів об’єкта до вжиття необхідних заходів, пов’язаних із ліквідацією пожежі та попередженням її поширенню.

 

6          Під час проведення евакуації та гасіння пожежі необхідно:

6.1    З урахуванням обстановки, що склалася визначити найбезпечніші евакуаційні шляхи і виходи до безпечної зони у найкоротший термін.

6.2    Ліквідувати умови, що сприяють виникненню паніки. З цією метою працівникам навчального закладу не можна залишати дітей без нагляду з моменту виявлення пожежі та до її ліквідації.

6.3    Евакуацію людей починають із приміщення в якому виникла пожежа, і суміжних з ним приміщень, яким загрожує небезпека поширення вогню і продуктів горіння. Дітей молодшого віку слід евакуювати в першу чергу.

6.4    У зимовий час, на розсуд осіб, які здійснюють евакуацію, діти старших вікових груп можуть заздалегідь одягатися або взяти теплий одяг з собою, а дітей молодшого віку слід виводити або виносити, загорнувши в ковдри або інші теплі речі.

6.5    Ретельно перевірити всі приміщення, щоб унеможливити перебування у небезпечній зоні дітей, які сховалися під ліжками, у шафах та інших місцях.

6.6    Виставити пости безпеки на входах у будівлю, щоб унеможливити повернення дітей і працівників до будівлі, де виникла пожежа.

6.7    У разі гасіння в першу чергу забезпечують сприятливі умови для безпечної евакуації людей.

6.8    Утримуватися від відчинення вікон і дверей, а також від розбивання скла, щоб вогонь і дим не поширилися до суміжних приміщень.

6.9    Залишаючи приміщення або будівлю, що постраждали від пожежі, зачинити за собою всі двері і вікна.

6.10                        ПОРЯДОК ВВЕДЕННЯ В ДІЮ ВОГНЕГАСНИКА ВП-5:

6.10.1                  піднести вогнегасник до осередку пожежі;

6.10.2                  повернути розміщену на кришці рукоятку вогнегасника вверх до кінця (на 180° у вертикальній площині);

6.10.3                  тримати вогнегасник у вертикальному положенні (для введення в дію ВП-5 немає необхідності вдаряти його);

6.10.4                  не дозволяється використовувати вогнегасники ВП-5 для гасіння пожежі електроустановок, запальних проводів; які знаходяться під напругою.

 

7          Після закінчення роботи перед зачиненням приміщень

7.1    Відключити електроприлади (плитки, чайники, водонагрівачі, комп'ютери, прасувальне обладнання, апарати, пральні машини), освітлення в приміщенні.

7.2    Перевірити стан шаф, сміттєвих відер, звернути увагу на відсутність запальних сірників, недопалок.

7.3    Встановити, що немає запаху диму, гару, горілої ґуми та інших ознак загорання.

7.4    Зачинити приміщення.

Логін: *

Пароль: *